Лохину високорослу називають голубіка, садова чорниця або борувка. Рослина любить легкі, поживні та кислі грунти. Кущі зазвичай досягають 180-250 см. Ягоди лохини дуже смачні та поживні, діти їх просто обожнюють. Один кущ може давати до 8 кг урожаю, так що можна заморозити, і смакувати корисні плоди цілу зиму.
Журавлина - вологолюбна рослина, що любить легкі та кислі грунти. Плоди - червоні кисленькі ягоди, що мають рекордний вміст вітаміну С. Журавлина прекрасно збиває високу температуру. Ягоди журавлини споживають свіжити або просто перетирають з цукром, адже вони не бродять, і можуть зберігатися в холодильнику цілу зиму.
Малина налічує безліч сортів з рожевими, жовтими та чорними плодами. Малина буває класичною (ранні сорти, зщо один раз плодоносять або ремонтантною, яку збирають до морозів). Часто люди комбінують та мають різні сорти. Малина - універсальна ягода, її споживають свіжою, у варенні, компотах, джемах.
Актинідія - такий собі аналог ківі, тому що справжнє ківі має невисоку морозостійкість. Переважно його без проблем вирощують на Закарпатті та на півдні країни. Плоди її менші за ківі, як невеличкі сливи, але смаком його дуже нагадують. Дозрівають переважно у вересні.
Агрус - ягідний кущ, що виростає переважно до 150 см висотою. Колір плодів може бути зеленого, жовтуватого, рожевого, фіолетового і чорвоного кольорів. Ягоди агрусу настільки смачні, що діти не можуть дочекатися, коли вони достигнуть. Сорти бувають колючі та бежзколючкові.
Смородина - кущ, висотою 1-1,5 м з надзвичайно корисними ягодами. Їх спожиавають свіжими, додають у морозиво, желе, роблять соки та варення. Ягоди чорної смородини додають у випічку (торти, булочки, пироги). Саме тому вона обов'язково повинна рости у кожному саду!
Ожина садова на відміну від лісовою ожини має довший період плодоношенння. Бувають навіть ремонтантні сорти. Переважно сорти ожини безколючкові, що дозволяє з легкістю збирати урожай навіть дітям. Солодкі плоди ожини споживають свіжими, роблять з них желе, варення та напої.
Порічка, або червона смородина - це кущі, висотою близько 150 см. Плоди - солодкі або солодкі з кислинкою ягоди, що зібрані у красиві грона. Ягоди порічки чудово підходять для компотів, та в міксі з агрусом і чорною смородиною компонуються у смачних "царських" вареннях.
Полуниця - найулюбленіша ягода, що асоціюється з теплим літом. Вирощені власноруч полуниці - найсолодші! Ягоди в першу чергу споживають свіжими, додавши вершків та цукру. Також готують різноманітні страви, додаючи в салати, торти , желе, і звичайно, варення - найсмачніше у світі!
Калина росте кущем близько 200 см. Вона красиво цвіте білосніжними віночками. Плоди - червоні ягоди, що мають всередині насінинку, схожу на на сердечко. Калина - це потужний антиоксидант, що допомагає зберегти молодість. Наші предки здавна використовували відвар калини проти застуди. Калину використовують у свіжому вигляді та роблять поживне варення.
Жимолость - найперша ягода, що доспіває вже у травні. Кущі виростають 120-150 см, їх потрібно висаджувати 2-3 штуки для переопилення і кращого врожаю. Смак ягід дещо нагадує лохину, проте жимолость не така вибаглива до умов вирощування. Переважно їх споживають свіжими, заморожують і переробляють. Жимолость має високий вміст поживних речовин.
Ягоди годжі не так давно здавалися чимось екзотичним, проте зараз його з легкістю вирощують нащі любителі саду. Годжі має широки розлокий кущ, що ніби лягає до землі. Цвіте фіолетовими маленькими квіточками. Плоди їдять у сушеному вигляді, додаючи в чай. Вони дуже корисні, допомагають схуднути. Отож висаджуй і збирай власні ягоди годжі.
Обліпиха - дводомна рослина, де є чоловічі і жіночі особини. Плоди утворюються тільки на жіночих рослинах. Проте висаджувати потрібно відразу пару. Ягоди обліпихи - янтарно- жовтого кольору, зав'язуються дуже рясно. Вони дуже корисні, використовуються у свіжому вигляді та для виготовлення варення. З кісточок роблять олію. Обліпиха дуже швидко розростається, тому для неї потрібно багато місця в саду.
Виноград - витка ягідна рослина, що повинна рости на кожному подвір'ї. Смачними гронами винограду люблять ласувати дорослі і діти. Виноград може бути столовим та технічним. Столові сорти споживають у свіжому вигляді, технічні перероблять на соки та вина. Для винограду потрібно обирати сонячні місця. Висаджуйте і насолоджуйтесь смачними гронами винограду вже цієї осені.
Брусниця садова схожа на свою лісову "сестру" цілющими властивостями та високим вмістом вітаміну С. Головними її перевагами є ремонтантність, адже на одному кущику є квіти, зелені і червоні, вже дозрілі плоди. Сам кущ вічнозелений, що додає декоративності взимку. Ягоди брусниці кисло-солодкі, ідеально підходять для вітамінних компотів. Важливо брусницю висадити у легкий кислий грунт.